niedziela, 13 listopada 2011

Wino ryżowe

14 l wody; 6 kg cukru; 2 kg ryżu; 4 cytryny lub limonki; drożdże winne; 20 ziaren pieprzu kolorowego; 20 dkg rodzynek lub żurawin; 40 ziaren ziela angielskiego; gałka muszkatołowej; łyżka tymianku.

Ryż dokładnie przepłukać i zalać wrzątkiem, po wystygnięciu wlać wywar łącznie z ryżem do balonu. Wszystkie przyprawy zalać w naczyniu gorącą wodą i przykryć pokrywką a po wystygnięciu również wlać do balonu. Cukier rozpuścić normalnie i wlać. Dodać matkę drożdżową

Po 4 tygodniach zlać wino znad ryżu, dokładnie przecedzić, wlać ponownie do balonu uzupełniając do pełna wodą przegotowaną.
Całość następnie fermentować jak normalne wino.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
Lubię mieć (choćby niewielki) wpływ na moje otoczenie,świat w którym żyję. Interesuje mnie to co jem, czego używam, jak moja konsumpcja wpływa na środowisko. Robię dobre jedzonko z lokalnych często własnych produktów,mieszam też kremy, odnawiam meble, buduję i pomocnikuje na budowach. Staram się kreatywnie żyć, szukać dobrych rozwiązań na życie bardziej niezależne od stereotypów, z wyboru zależne od emnie, we współzależności z naturą.