poniedziałek, 12 listopada 2012

Nasienna Armia Zbawienia

Zachęcam do zapisania się tu i śledzenia rozwoju tej niezwykle obiecującej grupy:


http://www.facebook.com/groups/224278821010503/

Grupę utworzył Robert Błaszczyk założyciel strony o permakulturze.

http://premakultura.wordpress.com/

pozwolę sobie wkleić kawałek tekstu z strony Pana Roberta
opowiada on czym jest permakultura od strony etycznej.

Permakultura to system, który działa w oparciu o pewne założenia etyczne. Jeżeli jakieś działanie jest sprzeczne z poniższymi wytycznymi etycznymi, to nie można go nazwać permakulturowym. Owe zasady to:
  1. Opieka nad Ziemiąpermakultura jako system projektowania opiera się na systemach naturalnych. Oznacza to  działanie w zgodzie z Naturą a nie przeciwko niej. Co tyczy się poszanowania dla całej flory i fauny, roślin i zwierząt. Rozsądnego gospodarowania zasobami naturalnymi, nie zużywania ich niepotrzebnie lub w tępie zbyt dużym, w którym nie zdołałyby się one odnowić
  2. Opieka nad Ludźmiczyli dbanie o własne zdrowie, rozwój wewnętrzy, własne potrzeby, lecz również dbanie o wszystkich, empatie, tolerancje i uszanowanie potrzeb innych ludzi. Dotyczy to również dbałości o przyszłe pokolenia i zapewnienia im warunków do prawidłowego rozwoju, opieki medycznej oraz dostępu do systemu edukacji zapewniającej każdemu samodzielność oraz samowystarczalność.
  3. Sprawiedliwy podział – mamy tylko jedną ziemię i musimy ją dzielić razem z ludźmi, zwierzętami oraz z przyszłymi pokoleniami. To oznacza, iż należy ograniczyś poziom naszej konsumpcji, zwłaszcza jeśli chodzi o zasoby naturalne i wspólnie pracować nad tym aby każdy miał dostęp do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych – dostępu do czystej wody, czystego powietrza, zdrowego pożywienia, ubrania, schronienia, zatrudnienia, edukacji i kultury. Ta zasada mówi również o dzieleniu się całą nasza nadprodukcją z innymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
Lubię mieć (choćby niewielki) wpływ na moje otoczenie,świat w którym żyję. Interesuje mnie to co jem, czego używam, jak moja konsumpcja wpływa na środowisko. Robię dobre jedzonko z lokalnych często własnych produktów,mieszam też kremy, odnawiam meble, buduję i pomocnikuje na budowach. Staram się kreatywnie żyć, szukać dobrych rozwiązań na życie bardziej niezależne od stereotypów, z wyboru zależne od emnie, we współzależności z naturą.